قبل
بعدی
مکان تاریخی خاصی را میشناسید؟؟؟
کسب و کار خاصی داری ؟؟؟
صاحبان مشاغل : برای شما برنامه ویژه ای داریم ....
یا میخوای جاذبه های گردشگری محل سکونت رو معرفی کنی ؟؟؟
قبل
بعدی
قبل
بعدی

باغ گلها

زمينی به وسعت 67000 مترمربع در حاشيه زاينده رود، مجموعه زيبای باغ گل‌ها را به عنوان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان معرفی کرد. از ويژگی‌های منحصربه‌فرد اين مجموعه، وجوه چندگانه تفريحی، آموزشی، فرهنگی و تحقيقاتی آن و ارائه گونه‌های گياهی متنوع است كه در كنار عناصر و سبک مختصات باغ‌های سنتی ايران، متبلور گرديده است

در طراحی اين باغ اقليم خشک منطقه اصفهان مورد توجه قرار گرفته است و آب به‌صورت فواره‌هایی كوتاه جريان می‌يابد و سرانجام به بركه می‌ریزد. همچنين عناصر و مختصات فرهنگ معماری سنتی اصفهان در بناهای اين باغ به چشم می خورد.در این مجموعه مجموعا درقسمت‌های مختلف باغ تعداد 395 گونه گياهی كاشته شده است.

باغ گل های اصفهان کجاست ؟- مجلهی تاپ تراول به همراه تصاویر و توضیحات

به‌طور کلی یک چرخه‌ی کامل زندگی گیاهی به رویش گیاه از یک بذر، تا تولید بذر توسط آن گیاه اطلاق می‌شود. این چرخه را در گیاهان گل‌دار می‌توان به دو مرحله تقسیم کرد: دوره‌ی رویشی و دوره‌ی زایشی. در دوره‌ دوم است که رشد و نمو رویشی گیاه متوقف یا کند شده، و گیاه شروع به تولید جوانه‌های گل می‌نماید.

هرچند گیاهان به وسیله‌ی بخش‌های دیگر خود مانند ریشه، ساقه و یا برگ‌ها نیز تکثیر می‌شوند، اما گل‌ها اندام تخصص‌یافته‌ی گیاهان برای تولید مثل جنسی آن محسوب می‌شوند. اندام‌های تشکیل‌دهنده‌ی گل را می‌توان به دو دسته‌ی قسمت‌های نازا مانند کاسبرگ و گلبرگ‌ و قسمت‌های زایا مثل پرچم و مادگی تفکیک نمود. کاسبرگ ها بیشتر سبزرنگ بوده و لایه‌ی بیرونی و محافظ گل به خصوص در دوره‌ای که هنوز غنچه شکوفا نشده را تشکیل می‌دهند. کاسبرگ‌ها ممکن است پیوسته و یا جدا از هم باشند.  گلبرگ ها معمولا به رنگ‌های مختلف قابل مشاهده هستند

پرچم که دستگاه زایشی نر گیاه محسوب می‌شود معمولا از یک میله و بساک که حاوی دانه‌های گرده می‌باشد، تشکیل شده است. پرچم ها احتمال دارد به‌یکی از حالت‌های جدا از هم، پیوسته و یا گروه‌گروه بر روی گل قرار گرفته باشند. مادگی که کوزه‌ای شکل بوده در مرکز گل واقع شده و دارای یک بخش متورم به نام تخمدان , پایه‌ای به نام خامه و نهایتا کلاله  در راس خود می‌باشد. کلاله اندام جذب کننده‌ی گرده ها است و می‌تواند صاف، زبر و یا چسبنده باشد. مادگی نیز ممکن است برحسب چگونگی قرار گیری روی نهنج گل، بدون پایک و یا پایک‌دار باشد.

ریخت‌شناسی ساختمان گل، اجزا و انواع گل

گل‌هایی که هر چهاربخش کاسبرگ‌ها، گلبرگ‌ها، پرچم و مادگی را دارند گل کامل نامیده می‌شوند. زمانی که در این گل ها پرچم و مادگی هر دو قادر به شرکت در لقاح باشند این گل دوجنسی یا هرمافرودیت به حساب می‌آید. و چنانچه یکی از این دو اندام وجود نداشته و یا غیرفعال باشد گل تک‌جنسی خواهد بود. اگر گل‌های نر و ماده‌ی تک‌جنسی، هر دو روی یک گیاه باشند این گیاه تک‌پایه محسوب شده و چنانچه هر گیاه فقط دارای هر یک از گل های نر و یا ماده باشد، گیاه دو پایه خواهد بود.

چگونگی قرار گرفتن گل‌ها بر روی یک ساقه که گل‌آذین خطاب می‌شود نیز خود می‌تواند به شکل منفرد یا مرکب باشد. در گل‌آذین منفرد تنها یک گل در انتهای ساقه دیده می‌شود. اما در نوع مرکب محور اصلی انتهای ساقه به چند محور فرعی تقسیم شده و گل‌ها روی این محورها تشکیل می‌گردند. گل‌آذین مرکب می‌تواند دارای آرایش سنبله‌ای ,خوشه‌ای ,چتری و ترتیب‌های دیگر باشد.

گل آذین چیست و انواع آن به چه شکل هستند؟

باغ گل‌های اصفهان دارای بخش‌های متنوعی است:

پاویون ورودی

پایون ورودی ساختمان دو طبقه ای است که هنگام ورود خواهید دید. طبقه ی اول این ساختمان مرکز نشر بروشور است و دفتر اصلی در آن جا دارد و به شکل ایوان ساخته شده است. طبقه ی دوم این بخش مکانی برای نمایش فیلم و البته انواعی از گیاهان اختصاص داده شده است.

باغ گلها اصفهان اصفهان: همه آنچه قبل از رفتن باید بدانید | لست سکند

آمفی تئاتر روباز

در ضلع شرقی باغ و در انتهای محور اصلی آمفی تئاتر رو باز قرار دارد که در ساخت آن از تنه ی درختان استفاده شده است. از این مکان برای برای برگزاری نمایشگاه های مختلف و البته جشنواره ها استفاده می شوداین مکان حدود 250 نفر ظرفیت دارد.

باغ گل های اصفهان کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید - کجارو

آبنما

در گذرگاه های اصلی و فرعی باغ آب نماهایی به اندازه 80×40 سانتیمتر با فواره‌های متعدد به کار رفته است تا بر زیبایی و طراوت مجموعه افزوده شود. آب مورد استفاده در این فواره ها از مرکز باغ به انتهای آب نماها می رود و پس از برگشت مجدد به‌صورت چرخشی جريان می‌يابد.جوی آبی در میان  راهرو اصلی باغ جریان دارد که تداعی کننده طراحی باغ های ایرانی است و 300 متر طول دارد. حدود معابر 500 متر است و همه آنها در مرکز به یک فضای باز می رسند که شاهکاری را در خود دارد.

باغ گل‌های اصفهان (معرفی، قسمت های باغ، آدرس، ساعت بازدید) - آسان گردش

بركه

به‌منظور تلطيف هوا و پرورش انواع گياهان آبزی، بركه‌ای به مساحت حدود 3500 متر مربع در ضلع جنوب شرقی باغ ساخته شده که کف آن از سنگ ضایعات و بدنه ها از سنگ لاشه است. امکان پرورش انواع گیاهان آبزی همچون زنبق و نیلوفر آبی نیز به وجود آید. صخره ای در کنار این برکه وجود دارد که آب روی آن در جریان است. سقوط حجم زیاد آب از ارتفاع 4 متری به داخل برکه، آبشار زیبایی را در این بخش پدید آورده است. در ساخت آبشار از انواع سنگ های رودخانه ای استفاده شده است تا ظاهری طبیعی پیدا کند.

باغ گلها اصفهان : آدرس و عکس - وبلاگ اقامت 24

محوطه باغ

در سطح باغ چمن کاری انجام شده است و باغچه هایی با استفاده از گل های فصلی یک‌ساله، دو ساله، دائمی و درختچه‌های زینتی ایجاد شده اند و میزبان انواع گیاهان و گل ها هستند. گذرگاه های باغ حدود 5000 متر مربع از وسعت کلی این فضا را در بر دارند. معابر باغ با نوعی كفپوش (سنگ‌های گرانيت) با طرح‌های خاص مفروش شده است.

باغ گلها اصفهان ؛ آدرس، اطلاعات کامل و تصاویر | Isfahan - تاپ توریست

برای روشنایی باغ در شب از روش نورپردازی به روش متمرکز بهره برده و از پایه های بلند به همراه پروژکتور استفاده کرده اند. پایه های کوتاه با نور ملایم نیز در مسیرهای حرکت پیاده سازی شده اند تا فضای خوبی را در شب به وجود آورند.

نرده‌های اطراف باغ

با توجه به تنو‏ع گل‌ها و گياهانی كه نياز به مراقبت ويژه‌ دارند، اطراف باغ با نرده‌های ساده و ديوار سبز انواع پرچين محصور شده است؛ به‌گونه‌ای كه ضمن جلوگيری از تردد افراد به‌صورت ديواره‌ای سبز محدوده باغ را مشخص سازد.

فرش ایرانی

از دیگر زیبایی های این باغ فرش ایرانی است.این طرح بی نظیر دقیقا در مرکز باغ گل ها قرار گرفته و از تنوع وسیعی از گل ها برای ایجاد آن استفاده شده است به گونه ای که هر بخش تجلی دهنده ی یک فصل می باشد. این اثر یکی از زیباترین دیدنی ها در باغ گل ها است. فرش ایرانی از جمله مهمترین طرح های اصیل شهر اصفهان می باشد. مساحت این بخش 1860مترمربع است.

باغ گل های اصفهان | آدرس،تصاویر،قیمت بلیط

باغ گياهانی دارويی و خوراكی

باغ گیاهان دارویی و خوراکی در بخش شمالی قرار دارد اين مجموعه با مساحتی در حدود 1170 متر مربع دارای 132 گونه از انواع گياهان دارويی و خوراكی موجود در مناطق مختلف ايران است كه بر اساس يک سری مطالعات، انتخاب و نسبت به كشت آن اقدام شده است.

باغ سوزنی برگان

اين قسمت دارای انواع درختان سوزنی برگ است كه مساحتی بيش از 2166 مترمربع از باغ را به خود اختصاص داده و درانتهای درياچه واقع شده است. تنوع گونه‌ها در اين مجموعه بالغ بر 86 گونه است.

باغ گل‌ها یکی از زیباترین مکان‌های گردشگری اصفهان ☀ جاذبه ها

باغ گياهان پيازی

اين مجموعه نيز با انواع گياهان پيازی شكل گرفته و سعی شده با استفاده از تعداد قابل توجهی از گونه‌هايی كه با شرايط آب و هوايی اصفهان سازگاری دارند، منظره زيبايی به نمايش گذاشته شود. تعداد گونه‌های اين مجموعه 38گونه و مساحت آن بالغ بر 740 مترمربع است.

باغ رز

در این بخش می توان تنوع وسیعی از گل های رز به رنگ های مختلف را مشاهده کرد. در باغ رز باغچه های متفاوتی ‌موجود است که هر کدام از آنها به کاشت یک نوع از گل رز اختصاص داده شده است.

باغ گل های اصفهان کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید - کجارو

مجموعه گونه‌های زنبق

اين مجموعه نيز با مساحتی در حدود 900 متر مربع در ضلع شرقی باغ و در كنار آمفی تئاتر قرار دارد با تعداد 46 گونه گياهی، دارای گونه‌های متعدد زنبق است.

باغ گل های اصفهان | آدرس،تصاویر،قیمت بلیط

مجموعه پرچين

به‌منظور جداسازی و تفكيک قطعات مختلف از پرچين‌های متفاوت با گونه مورد، انواع شمشاد، و زرشک استفاده شده است كه طول عمليات اجرايی در اين بخش به 1540 متر می‌رسد.

مجموعه گونه‌های داوودی

اين مجموعه با مساحتی حدود 900 متر مربع در ضلع شرقی باغ با تعداد 26 گونه گياهی پيش‌بينی شده كه دارای گونه‌های متعدد از گل‌های داوودی است.

باغ گلهای اصفهان :: مکان های دیدنی ایران

باغ صخره ای

باغ صخره ای از دیگر بخش های محبوب و موجود در باغ گل ها است. در این مکان بیش از 250گونه ی مختلف را می توان مشاهده کرد. مساحت این بخش 2500 مترمربع می باشد و به ارتفاع 3 متر احداث گردیده شده است.

هزار توی باغ گلها

در ضلع شمال غربی باغ گل های اصفهان، بخشی را با گیاهان پرچینی همچون شمشاد به شکل یک هزاتو درآورده اند.

آشنایی با باغ گل های اصفهان

گلخانه

برای ساخت این بخش از انواع گل های مختلف استفاده شده است که در حالت طبیعی امکان رشد و پرورش آن ها موجود نیست.

باغ گلها اصفهان : آدرس و عکس - وبلاگ اقامت 24

جشنواره لاله ها

جشنواره لاله ها یکی از مراسم های پرطرفدار  است. هر ساله با آمدن فصل بهار انواع مختلفی از لاله ها را می توان در سراسر باغ مشاهده کرد.

باغ گلها - اصفهان توریست

طرح باغ ژاپنی، طرح باغ فرانسوی، کلکسیون سوزنی برگان، گلخانه کاکتوس، کلکسیون گل و فلاورباکس، کلکسیون گیاهان پوششی و ..از دیگر بخشهای این مجموعه می باشد.

فلاور باکس در اصفهان | ساخت فلاور باکس در اصفهان | اجرای فلاور باکس در اصفهان-خاس بام

باغ گل های اصفهان کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید - کجارو

پارکینگ

آلاچیق

محوطه باری کودکان

سرویس بهداشتی

غرفه فروش

ساعات بازدید از ساعت 7 تا 21 می باشد.

میدان بزرگمهر-ابتدای خیابان سلمان فارسی

031-32672059

به‌ دلیل شکوفایی اکثر گل‌ها و آب‌و‌هوای مطبوع، بهار و به‌خصوص ماه اردیبهشت بهترین زمان برای بازدید از باغ گل‌های اصفهان است. بهترین ساعات بازدید نیز صبح تا ظهر است. در این بازه زمانی مجموعه اغلب خلوت‌تر از دیگر زمان‌ها است.

فیلم معرفی باغ گلها

آدرس باغ گلها

گالری عکس باغ گلها