قبل
بعدی
مکان تاریخی خاصی را میشناسید؟؟؟
کسب و کار خاصی داری ؟؟؟
صاحبان مشاغل : برای شما برنامه ویژه ای داریم ....
یا میخوای جاذبه های گردشگری محل سکونت رو معرفی کنی ؟؟؟
قبل
بعدی
قبل
بعدی

پل شهرستان

پل شهرستان یا پل جی یا پل جسر حسین قدیمی‌ترین پل اصفهان روی رودخانهٔ زاینده رود است. این پل در زمان ساسانیان ایجاد گردید و در زمان دیلمیان و سلجوقیان تعمیر و مرمت شده‌است. پل شهرستان در جی قدیم در شرق اصفهان واقع شده‌ است. پایه‌های آن بر روی سنگهای طبیعی کف رودخانه استوار گردیده ‌است. طول پل از ستون مدور آجری تا انتهای سنگفرش قدیمی، در حدود ۱۰۵ متر و عرض آن از ۴/۲۵ تا ۵ متر متغیر است. جهت پل، شمالی – جنوبی با کمی انحراف است. پل شهرستان دارای یازده چشمه و دوازده پایه سنگی بزرگ است. اما قسمت فوقانی پل که جهت عبور و مرور بوده خراب شده‌است و فقط پیاده می‌توان از روی آن عبور کرد. پل شهرستان (مکان دیدنی) در اصفهان و خیابان پل شهرستان واقع شده است و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی نمایشگاه بین المللی اصفهان، کبابی ساحل، پایگاه خودرویی نمایشگاه بین المللی اصفهان، پارکینگ نمایشگاه اصفهان و دیاگ و تعمیر ایسیو رضوی قرار گرفته است.
پل شهرستان در تاریخ ۱ دی ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
موقعیت
در خیابان مشتاق دوم و مجاورت منطقه جی شیر یا اردیبهشت .
این پل در واقع یک پل جنگی و نظامی بوده‌است. از نظر معماری و قدمت زمان ساختمان در مجموعه پله‌ای قدیمی ایران فقط پل دزفول و پل شوشتر با این پل برابری می‌کنند. آثار بر جای مانده مسجد جامع جی از دوران سلاجقه و مقبره الراشد بالله خلیفه عباسی[۵] و قلعه قدیمی اصفهان به نام سارویه (کهندژ) و حصار جی را در مجاورت این پل تاریخی می‌توان مشاهده کرد. در مجاورت این پل از دیر باز مردمانی زیسته‌اند که هنوز هم با پسوند فامیل شهرستانی می‌توان آنان را یافت.
ویژگی های معماری پل شهرستان
پایه های این پل، بر روی سنگهای طبیعی کف رودخانه بنا شده، طول پل از ستون مدور آجری تا انتهای سنگفرش قدیمی، در حدود ۱۰۵ متر و عرض آن از ۴.۲۵ تا ۵ متر متغیر است. جهت پل، شمالی – جنوبی ،همراه با کمی انحراف است. انحراف آن از فاصله چهل مترى از سمت جنوب آغاز مى ‏گردد. کف پل هموار نیست، بلکه از مرکز پل در دو سمت داراى شیب ملایمى است.
در گذشته برای استحکام بیشتر و کاهش مصالح به کار رفته در پل ها مکانهائی که رودخانه ها باریک می شده اند را انتخاب می کردند، این سبک انتخاب موقعیت مکانی برای پل شهرستان نیز صادق است
چه مصالحی در ساخت پل شهرستان به کار رفته است؟
در گذشته برای ساختن پل ها ابتدا صخره های بستر رودخانه را با سنگ و ساروج می تراشیدند و پایه های پل را می ساختند از آنجا که پل شهرستان یکی از قدیمی ترین پل های ایران است به همین روش و با سنگ و ساروج بنا نهاده شده، سپس در دوره اسلامی به ترتیب، دوران آل بویه، سلاجقه، صفویه و دوران معاصر بازسازی و مرمت گردیده که باعث استفاده از خشت و آجر و ملات های جدیدتر در این پل زیبا شده است.

  • نیمکت 
  • چمن 
  • بوفه
  • دستشویی
  • شیر آب برای آشامیدن

مدت زمان بازدید: نامحدود

هزینه: رایگان

ساعت بازدید: همه روزه

 اصفهان: مشتاق سوم (سلمان فارسی)، پل شهرستان

ندارد

جاذبه های مشابه: پل شادروان شوشتر،پل دزفول

نان های پیشین : پل جی

دوره : ساسانی 

کارکرد پیشین :پل ورودی شهر

کارکرد فعلی: پل و بنای تاریخی

طول پل: 143 متر

عرض پل: 4.6 تا 5 متر

سال ساخت : سال 1628 برابر با 1007 خورشیدی و 1037 ق

ثبت ملی: 1 دی 1348 به شماره 889

فیلم معرفی پل شهرستان

آدرس پل شهرستان

گالری عکس پل شهرستان