شهرستان هوراند 11 هزار هکتار از اراضی جنگلی گونه های نادر مانند ارس، سرخدار و سماق را به خود اختصاص داده است. در کل دنیا مساحت سرخدار کمتر از 5 هزار هکتار بوده که 1 درصد آن را جنگل های شهرستان هوراند به خود اختصاص داده است.

شهرستان هوراند دارای سه ذخیره گاه مهم ارس، سرخدار و سماق در مناطق فندقلو، کورن، قره درویش، هوای، جعفرآباد، وروجن و تابستانق می باشد.

اين منطقه شامل كوههای بلند و درختان گوناگون است ,همچنين زیست گاه حیواناتی مانند خرس قهوه ای،خوک وحشی،روباه،شغال،گرگ،سیاه گوش و…. می باشد.

پرندگانی از قبیل کبک، کبک چیل، جی جاق، کلاغ نوک قرمز و پرندگان شکاری چون عقاب طلایی، شاهین و … در این منطقه زندگی می کنند. همچنين از لحاظ پوشش گياهی دارای گونه های مختلف گیاهی و درختی منحصر به فرد سرخدار، ممرز، بلوط ، فندق، گردو و سماق و … می باشد.

جنگل طبیعی تنباکولو (جنگل طبیعی تنباکلو)، در بخش هوراند قرار دارد. حیواناتی از قبیل خرس قهوه‌ای، خوک وحشی، روباه، شغال، گرگ، سیاه‌گوش و… در این محدوده زندگی می‌کنند. از لحاظ پوشش گياهی، تنباکولو دارای گونه‌های مختلف گیاهی و درختی مانند سرخدار، ممرز، بلوط، فندق، گردو، سماق و… است.

قلعه پشتو در روستای پیشتاب از توابع بخش هوراند در ارتفاع 3000 متری ساخته شده و متعلق به دوره اشکانی می باشد. حصارهای آن بسیار مرتفع و صخره ای است و دور تا دورش را پرتگاههای عمیق احاطه كرده است. تنها راه ورودی به قلعه معبری از سمت شمال با 220 پله سنگی دست تراش است. از این قلعه كه شبیه قلعه بابك و شاید همزمان با آن بوده است به هنگام نبرد با اعراب حاكم بر منطقه, استفاده نظامی می شده است.

 

قلعه پشتو:هوراند٬ 12 کیلومتری هوراند٬ کوه‌ هشت سر

 

فیلم معرفی مناطق گردشگری شهرستان هوراند

آدرس مناطق گردشگری شهرستان هوراند

گالری عکس مناطق گردشگری شهرستان هوراند